Pokój nastolatka jest dla niego szczególnie ważną przestrzenią. To w nim może czuć się jak u siebie, odkrywać i realizować swoje pasje i zainteresowania, a także spędzać czas z przyjaciółmi. Jest niczym intymna enklawa, w które życie toczy się swoim rytmem. Dlatego urządzając pokój młodzieżowy, warto ze szczególną starannością podejść do kwestii jego wyposażenia i dekoracyjności. Jak udekorować pokój młodzieżowy, aby był nie tylko modny, ale i spodobał się nastolatkowi?

Pokój młodzieżowy – jak go urządzić?

Rodzicom zależy przede wszystkim na tym, aby pokoje ich dzieci zapewniały im bezpieczeństwo i odpowiednie warunki do wypoczynku oraz nauki. Kiedy dzieci rosną, stają się coraz bardziej samodzielne i wówczas potrzebują więcej własnej przestrzeni i prywatności. Wtedy nadchodzi czas na poważną metamorfozę w pokoju. Warto nie tylko zmienić umeblowanie na bardziej młodzieżowe, ale także zadbać o dekoracje w modnym, nowoczesnym stylu. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie nastolatka w proces przygotowywania metamorfozy jego pokoju, wspólnie szukać dekorów takich jak plakaty młodzieżowe, czy też inne dodatki dekoracyjne. To będzie nie tylko doskonała okazja do wspólnego spędzenia z nim czasu, ale i do świetnej zabawy. Oczywiście mogą zdarzyć się również pewne niedomówienia lub różnice zdań. Jednak, mimo to będzie to wartościowy czas dla całej rodziny. 

Metamorfoza pokoju nastolatka

Podstawą dokonywanych zmian jest oczywiście dobór kompozycji kolorystycznej oraz mebli młodzieżowych. W tym zakresie dobrze jest postawić na rozwiązania uniwersalne i ponadczasowe. Dzięki temu stworzymy odpowiednią bazę dla dekoracji, które mogą się w międzyczasie często zmieniać w związku z modyfikacjami zainteresowań nastolatka. Wtedy bez względu na to, na jakie plakaty młodzieżowe lub tekstylia zmienimy dekoracyjność, to i tak będzie pasowała do umeblowania i kolorów ścian. Gdy baza aranżacji będzie miała neutralny charakter, wtedy z powodzeniem dekoracje ścienne i pozostałe elementy mogą być bardziej zróżnicowane kolorystycznie, a nawet kontrastowe. Dobrze, gdy wystrój pokoju nastolatka odzwierciedla lub nawiązuje do jego indywidualnych zainteresowań. Przykładowo, jeżeli nastolatek pasjonuje się motoryzacją, wtedy jego pokój mogą wypełnić stylowe plakaty młodzieżowe z grafikami lub fotografiami ciekawych pojazdów, ich elementów itp. W sytuacji, gdy nastolatek ma ogólne zainteresowania, dobrym pomysłem mogą być plakaty lub grafiki zawierające śmieszne hasła, stylizowane infografiki lub po prostu fotografie.

Pokój nastolatka to przestrzeń, która powinna zostać rozplanowana z rozmysłem. Nie zapominajmy, że młodzież potrzebuje miejsca dla siebie, więc trzeba ostrożnie dobierać poszczególne elementy wyposażenia wnętrza. Aby pokój nabrał niebanalnego charakteru, warto wykorzystać potencjał jego ścian zawieszając na nich plakaty młodzieżowe lub inne ozdoby ścienne. Bez względu na dokonane wybory, najważniejsze jest to, aby ostatecznie aranżacja pokoju nastolatka odpowiadała jego indywidualnym gustom i oczekiwaniom.